Artık Bunları E-Devlet’ten Yapabilirsiniz

Elazığ Valiliği, vatandaşların e-devlet üzerinden yaptığı işlemlerin alanının genişletildiğini duyurdu.

Artık Bunları E-Devlet’ten Yapabilirsiniz
Tarih: 05-10-2017 16:31
2741 Okunma

Elazığ Valiliği tarafından yapılan açıklamada vatandaşların e-devlet sistemiz üzerinden yapabilecekleri işlemleri şu şekilde açıkladı;

Nüfus Müdürlüklerindeki iş yoğunluklarının azaltılması amacıyla öncelikle 09.02.2017 tarihi itibariyle kişi nüfus kayıt örneği 02.03.2017 tarihi itibariyle de yerleşim yeri ve diğer adres belgelerinin e-devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlanmıştır.

Nüfus Müdürlüklerindeki iş yoğunluklarının daha da azaltılması amacıyla Bakanlığımız 180 günlük eylem planına e-devlet üzerinden aile (kişi, eş ve çocuk) ve nüfus aile (kişi, eş, çocuk, anne ve baba) kayıt örnekleri ve nüfus olaylarının (doğum, evlenme, boşanma, ölüm, kayıt düzeltme, velayet, yer değiştirme, gaiplik, vesayet, tanıma, soybağı) paylaşımının yapılması dahil edilmiştir.  

Yapılan çalışmalar 01.08.2017 tarihi itibariyle tamamlanmış ve ilgili nüfus kayıt örnekleri ve nüfus olaylarının e-devlet üzerinden paylaşımı yapılmaya başlanmıştır.      

E-devlet üzerinden aşağıdaki belgeler alınabilmektedir.

Kişi Kayıt Örneği: Sadece kişinin kendisine ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.       

Aile Kayıt Örneği : Kendisi, eşi, çocukları ve varsa eski eş / eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.       

Nüfus Aile Kayıt Örneği : Kendisi, eşi, çocukları, anne/babası ve eski eş/eşlerine (isteğe bağlı) ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.  

Yerleşim Yeri Diğer Adres Belgesi : Sadece kişinin kendisine ait bilgileri içeren kayıtlardan oluşmaktadır.    

5490 Sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin 151. maddesinin 4. fıkrası gereğince e-devlet kapısı üzerinden alınan belgeler, nüfus müdürlüklerinden alınmış resmi belgeler ile aynı hukuki değere sahip olup, tüm resmi işlemlerde kabul edilmesinin yasal zorunluluk olduğu Bakanlığımız Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 25.08.2017 tarihinde kamuoyuna duyurulmuştur. 


DISQUS YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç