Efe; Şiddeti Nefretle Kınıyor, Reddediyor, Telin Ediyoruz

Türk Eğitim Sen Elazığ Şube, dün Elazığ Merkez Hıdır Sever Anadolu Lisesinde bayan bir öğretmene yapıldığı iddia edilen fiziki ve sözlü saldırı ile ilgili bir basın açıklaması düzenledi.

Efe; Şiddeti Nefretle Kınıyor, Reddediyor, Telin Ediyoruz
Tarih: 15-02-2019 17:32
1581 Okunma

Elazığ Öğretmenevi önünde bir araya gelen Türk Eğitim Sen Elazığ Şubesi üyeleri adına bir açıklama yapan Türk Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe “Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Elazığ kamuoyuna ilan ediyoruz” dedi.

ÖĞRETMENE ŞİDDET HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

Başkan Talat Efe açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; Biz ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ sözünü kendine rehber edinen, hocasının atının ayağından sıçrayan çamurla lekelenen kaftana değer atfederek, vefatında üzerine örtülmesini isteyen, yolda yürürken yıllar önceki öğretmenini gördüğünde, ceketinin düğmesini ilikleyen, yani öğretmene harikulade saygı gösteren bir milletin evlatlarıyız ve hala da öyle olduğumuzu düşünmek istiyoruz. Ancak ne yazık ki son yıllarda bu saygı ve sevginin çok uzağında bulunuyoruz. Maalesef ülkemizde şiddet, günümüzün toplumsal bir sorunu haline gelmiştir. Kadına, çocuğa, doktora ve nihayet öğretmene… Özellikle de iş hayatında görevlerini hakkıyla yapan çalışanlarımızın karşılaşmış oldukları şiddet asla kabul edilemez. Ülkemizde pek çok eğitim kurumunda yaşanan şiddet haberleri hala hafızalarımızda iken, benzeri şiddet olayları hız kesmeden devam etmektedir.

GÖREVE GETİRENLERİ ÇAPI ORTAYA KONMUŞTUR

Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki öğretmenlere şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki okul yöneticileri, öğrenci veya veliler tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine hatta canına kasteden şiddet vakaları artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir.

Öğretmene şiddetin son örneği müdürü göreve getirilenlerin kalitesini, çapını ortaya koyan bir şiddet ve mobbing olayı da ilimizde yaşandı.
 

KENDİ MESLEKTAŞINA ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Bayan öğretmenimiz, sendika üyemiz B.C. Okul Müdürü tarafından makam odasında masanın üzerinde bulunan cisimler fırlatılarak darp ediliyor. Bazıları öğretmenin kafasına isabet ediyor. Sonra öfkesini alamıyor öğretmeni duvara çarptırıp sarsıyor. Öğretmene şiddeti velilerden kurtaralım derken şimdi öğretmene şiddeti görevi okulu yönetmek olan, okuldaki huzuru ve verimi artırmak olması gerekirken kendi meslektaşına cebir kullanarak darp etmesi kabul edilemez olduğunu haykırmak istiyoruz. Hiçbir gerekçe bir bayana ve kendi meslektaşına hakaret ve kaba kuvvet kullanmasını açıklayamaz. bu olayın Milli eğitim Bakanımızın ilimizde olduğu gün olması da çok manidar. Meslektaşımızın maruz kaldığı durumu şiddetle kınıyoruz.

EĞİTİMCİNİN İTİBAR EROZYONU DEVAM EDİYOR

Maalesef bu tür olaylar ilk değildir ve toplum nezdinde eğitimcinin itibar erozyonu devam ettiği sürece istemesek de son olmayacak gibi görünmektedir. Bu saldırıların önüne geçilmesi için tepki vermek, çözüm önermek biz sendikaların en önemli görevlerinden biridir. Bizler insanlar arasında iletişimin ve problemlere çözüm arayışlarının şiddetle değil ikna ile olması gerektiğini bilen medeni insanlar olarak ülkemizin dört bir yanında şiddete/saldırıya maruz kalan öğretmenlerimizin yanındayız ve onlara destek olmak ve sahip çıkmak için buradan yetkililere sesleniyoruz: Bakanlığımız öğretmenlerimizi mobbing ve şiddete karşı korumak için ne gibi çalışmalar yapmaktadır? Çalışanlarının okul ve kurumlarda güvenliğini sağlayamayan bakanlık yetkililerinin, fişleme, mülakat, görevden alma gibi işleri bir yana bırakarak bir an önce görev ve sorumluluklarını hatırlaması, asıl yapmaları gereken işlere odaklanmaları gerekmektedir. Bakanlık yetkilileri bilmelidirler ki; çalışanların mesleki itibarlarını yüceltmeden ne bu gibi olumsuz olaylar sona erecektir ne de eğitimde başarı sağlanabilecektir.  

YETER ARTIK

Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Elazığ kamuoyuna ilan ediyoruz.

Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz.

Artık yeter!

Türk Eğitim Sen olarak bu menfur olayı takip edeceğimizin ve müdürle ilgili her türlü hukuki işlemi yapacağımızın bilinmesini isteriz.


DISQUS YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç