İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı

İstenmeyen SMS'lere vatandaşlardan gelen yoğun şikayetler üzerine yaklaşık 8 milyon 345 bin lira ceza kesildi. Vatandaşlar, istemedikleri halde gelen reklam ve tanıtım iletileri için 241 bin 215 şikayet başvurusunda bulundu.

İstenmeyen SMS'lere Ceza Yağdı
Tarih: 08-01-2017 16:53
2940 Okunma

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının verilerine göre, 6 Ocak itibariyle ticari elektronik iletilerle ilgili 241 bin 215 şikayet başvurusu yapıldı.

İncelemeler sonucunda ise kesilen idari para cezası tutarı, 8 milyon 345 bin 705 lira oldu.

Uygulamada, onaysız ileti geldiğinde 1-5 bin lira arasında ceza kesiliyor. Birden fazla kişiye çoklu ileti gönderildiğinde ise bu ceza, 10 katına kadar çıkarılıyor.

Mesajda iletişim bilgilerine yer verilmediyse 10 bin lira ceza uygulanıyor. Vatandaşın red hakkına yer verilmemesi halinde ise ceza miktarı 2 bin lira oluyor.

Bugüne kadar bu reklamlarla ilgili şikayetleri yazılı olarak, ıslak imzayla kabul eden Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketicilerin şikayetlerini daha kolay iletebilmelerini sağlayacak bir sistem kurdu.

ŞİKAYET BÖLÜMÜ OLUŞTURULDU

Bakanlığın internet sitesine eklenen bir linkle, “E-ileti Şikâyeti” adlı bölüm oluşturuldu. Şikayet sisteminin adresi ise www.tiss.gtb.gov.tr  olarak belirlendi.

MAİL ŞİKÂYETİ DE YAPILABİLECEK

Vatandaşlar, bu sayfaya girerek kolayca kendilerine gelen reklam SMS’lerini, e-mail’leri ve sesli mesajları şikâyet edebilecek.

E-posta ile gelen reklamların şikâyeti için, gönderilen e-posta adresi ile e-postanın geldiği tarih yazılacak. Vatandaş, gelen e-postanın ekran görüntüsünü de sisteme girip şikayetini gerçekleştirebilecek.

 

İŞTE ŞİKAYET HATTI TIKLA


DISQUS YORUM YAP

FACEBOOK YORUM YAP


DİĞER HABERLER


Masa Üstü Sürüme Geç